Głos w jazzie – czyli jaki? Rozmowa z Marceliną Gawron | Podcast „Na głosy o głosie”

JAZZ – wszyscy wiemy, że istnieje taki gatunek muzyczny. Niektórzy kojarzą go z „kocimi dźwiękami”, inni z przyjemnymi dla ucha piosenkami miłosnymi, ale czym tak naprawdę jest muzyka jazzowa i  jaką rolę pełni w niej głos?

Z tego odcinka dowiecie się:

  • Jakie korzyści może dać nam śpiewanie jazzu?
  • W czym improwizacja wokalna może nam pomóc?
  • Dlaczego warto grać na instrumentach?
  • Jak szukać swojego języka muzycznego?
  • Jak muzyka jazzowa może działać na naszą sensorykę?
  • Co wspólnego ma jazz z wolnością i ryzykiem?

Zapraszamy Was do wysłuchania rozmowy z wokalistką i instrumentalistką jazzową Marcelina Gawron, którą poprowadziła Małgorzata Nawrot.

Gościni:

Marcelina Gawron – wokalistka, instrumentalistka, komponuje, pisze teksty.
Od najmłodszych lat związana z muzyką. Początkowo kształcona w kierunku klasycznym. Wiedza, którą zdobyła na tym etapie była bardzo cenna w późniejszej edukacji jazzowej. Ukończyła kierunek – wokalistyka jazzowa na Akademii Muzycznej w Gdańsku (I stopień) oraz Katowicach (II stopień).
Finalistka konkursów muzycznych. Muzyczną działalność realizowała i realizuje również w wielu projektach muzycznych, współpracując z wieloma wspaniałymi muzykami polskiej sceny jazzowej, jak np. Robert Majewski, Michał Barański, Piotr Schmidt, . Koncertuje w Polsce i za granicą mi.n. M. Gawron Quintet czy formacji Jazzoom, z którą nagrała płytę „Podróż”, gdzie udziela się również kompozytorsko. Jest członkiem zespołu wokalno instrumentalnego Soul’n’Voices. Zapraszana do współpracy przy wielu projektach przez zasłużonych muzyków polskiej sceny jazzowej; Mariusz Bogdanowicz Quintet, Jazzoom,
Przy okazji wydania autorskiego albumu znalazła się w pierwszej dziesiątce listy TOP JAZZ magazynu Jazz Forum w kategorii: Wokalistka Jazzowa oraz Nowa Nadzieja.

Prowadząca:

Małgorzata Nawrot – wokalistka, klarnecistka, trenerka wokalna. Ukończyła wokalistykę jazzową na  Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Nauczanie śpiewu jest jej wielką pasją dlatego cały czas rozwija swoje umiejętności wokalne i trenerskie. Od najmłodszych lat rozwijała swoje umiejętności w różnych gatunkach muzycznych: folk, muzyka chóralna, orkiestrowa, śpiew klasyczny, wokalistyka jazzowa i rozrywkowa. Uważa, że w śpiewaniu duża rolę odgrywają emocje, napięcia w ciele oraz to w jaki sposób myślimy o sobie i swoich umiejętnościach wokalnych, dlatego holistycznie podchodzi do pracy z głosem. Szkoliła się w oparciu o metody m.in:  Estill Voice Training, Flow Phonation, Doctor Vox Therapy Technique.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *