Patrycja Obara

Na kanwie idei, że każdy może śpiewać, że muzykowanie to nasza naturalna potrzeba, a także w niezgodzie wobec dzielenia ludzi na tych, którzy mają talent i tych, którzy się nie nadają, Patrycja założyła i z pasją prowadzi Wrocławską Szkołę Śpiewu – szkołę śpiewu dla każdego. Śpiew to umiejętność – czynność wykonywana przez nasze ciała. A to oznacza, że można tę umiejętność doskonalić, że przy odpowiednio prowadzonym treningu każdy może śpiewać coraz lepiej. Bez wyjątku.

Patrycja jest certyfikowaną trenerką wokalną Modern Vocal Training (Level 1, w trakcie certyfikacji Level 2). MVT to międzynarodowa organizacja zrzeszająca nauczycieli śpiewu z całego świata nastawionych na ciągły rozwój i pracę nad głosem zgodną z najnowszym stanem wiedzy.

We Wrocławskiej Szkole Śpiewu prowadzi zajęcia z emisji głosu (w śpiewie i w mowie), pisania piosenek oraz fonetyki angielskiej dla wokalistów. Prowadzi także zajęcia wspomagające rehabilitację głosu oraz wspiera głosy w procesie tranzycji (feminizacja, maskulinizacja, neutralizacja) i w okresie przemian związanych z menopauzą.

Jest pedagożką z ponad 20-letnim doświadczeniem. Nieustannie rozwija swój warsztat uczestnicząc w licznych polskich i międzynarodowych konferencjach, szkoleniach i warsztatach pedagogicznych i wokalnych między innymi: World Voice Teachers Expo (organizator: Modern Vocal Training), Pedagogika wokalna XXI wieku (organizator: Stowarzyszenie Wokalistów MIX), Doctor Vox Therapy Technique (organizator: Natural Voice Perfection – Stowarzyszenie Pedagogów Wokalnych), „Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku (organizator: Studio Voice in Progress), czy Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe w Puławach. Swoje umiejętności wokalne rozwijała między innymi pod okiem Macieja Burdynowskiego i Marzenny Wojak. Miała przyjemność uczyć się także u innych wspaniałych nauczycieli z Polski i ze świata: Monique Thomas-Ottaviani, Sonia Lachowolska, Francesco Mecorio, Teresa Nocita, Sibel Köse, Zofia Prucnal.

Patrycja jest twórczynią idei, autorką tekstów, kompozytorką i wokalistką w projekcie Syrena (płyta dostępna we wszystkich serwisach streamingowych) i w zespole SHE-la (również do posłuchania online). Współtworzy Cloud Theater i jest autorką opowiadań w projekcie Cloud Writing.

Stworzyła wielomedialny spektakl „#postandersenizm”, spektakl „Syrena – monomusical”, stanowiący połączenie monodramu z musicalem oraz spektakl muzyczny „Syrena”. Za swoją działalność artystyczną została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2019.

Pisze i uczy pisania tekstów piosenek. W ramach programu stypendialnego MKiDN „Kultura w sieci” wydała podręcznik pisania tekstów piosenek „Piosenkopisanie” (dostępny tylko u nas – jeśli chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się ze Szkołą pod adresem wroclawskaszkolaspiewu@gmail.com).

Od 2007 roku Patrycja wykłada na wrocławskich uczelniach, a zdobyte w ten sposób doświadczenie i wiedzę (między innymi z zakresu językoznawstwa, fonetyki angielskiej, kultury języka czy wystąpień publicznych) wykorzystuje w pracy z wokalistami, do ich rozwoju podchodząc kompleksowo. Współprowadzi też podcast o przemawianiu Lekkomówni, który zdobył złoto i wyróżnienie w konkursie Power of Content Marketing Awards 2021 (dawniej Szpalty Roku).

O swoich pasjach – dydaktyce, muzyce i języku – opowiadała m. in. na konferencjach TEDxWroclaw, TEDxPolitechnikaWroclawska, Dream It Yourself, Creative Mornings, Fuckup Nights czy Kobieta z Wiggorem, a także w Sejmie RP podczas konferencji „Szkoła przyszłości – jak się skutecznie uczyć”, gdzie wystąpiła na zaproszenie Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej. Wśród tak znamienitych prelegentów, jak Radek Kotarski i Arlena Witt inspirowała odbiorców do sięgania po więcej – do sięgania po marzenia, do odwagi by spełniać siebie, do wiary, że choć będzie trudno, to będzie warto.

Prowadziła liczne warsztaty wokalne i piosenkopisarskie. Regularnie szkoli też młodych dziennikarzy Akademickiego Radia LUZ. Przygotowywała wokalnie studentów AST Wrocław do udziału w spektaklu dyplomowym „Udając ofiarę” (reż. Krzysztof Dracz, Teo Dumski).