Hormony a głos – okres dojrzewania

W okresie dojrzewania głos bardzo się zmienia. Dzieje się tak z wielu powodów – między innymi dlatego, że wraz ze wzrostem ciała powiększa się krtań i wydłuża się trakt głosowy.

Hormony powodują również zmiany w obrębie samych fałdów głosowych, a to wszystko ma wpływ na głos, który zmienia się z dziecięcego w bardziej dojrzały.Warto zauważyć, że mutacja głosu zachodzi zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek, z tym że u chłopców zmiany są dużo większe. Głos chłopięcy w okresie dojrzewania obniża się mniej więcej o oktawę, a dziewczęcy o 3-4 półtony.

W trakcie mutacji głos może płatać najróżniejsze figle. Może na przykład pojawiać się chrypka, czasem głos może zanikać zupełnie albo nagle zmieniać wysokość. Po pewnym czasie zacznie się jednak stabilizować.

Ćwiczenia głosu w tym czasie mogą ułatwić ten proces. Badania dowodzą, że głosy szkolone mogą przechodzić przez mutację płynniej, niż głosy bez treningu wokalnego. Praca nad dojrzewającym głosem wymaga jednak wyrozumiałości i cierpliwości, a także dostosowania repertuaru do nowych warunków wokalnych.

Żródło: Effect of sex hormones on human voice physiology: from childhood to senescence, V. Zamponi, R. Mazzilli, F. Mazzilli, M. Fantini

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *