Hormony a głos – cykl menstruacyjny

W trakcie cyklu menstruacyjnego zmienia się poziom hormonów – w szczególności estrogenów i progesteronu. Jaki to ma wpływ na głos?

Z niektórych badań wynika, że głos brzmi najlepiej wtedy, kiedy poziom estrogenów jest najwyższy, czyli w czasie owulacji i tuż przed nią. Może to wynikać z tego, że estrogeny pozytywnie wpływają na kondycję błony śluzowej krtani. Poprawiają też ukrwienie fałdów głosowych.

Przed i w trakcie menstruacji jakość głosu może się zmienić – może pojawić się uczucie suchości w gardle, zmęczenie głosu, problemy z intonacją czy z zaśpiewaniem wysokich dźwięków, które normalnie przychodzą nam bez większego trudu.

Warto jednak pamiętać o tym, że to, czy odczuwamy te różnice i w jakim stopniu, jest kwestią indywidualną. Są osoby, które brzmią i czują się podobnie niezależnie od fazy cyklu. Są też osoby, których głosy przed i w trakcie menstruacji będą potrzebowały więcej czułości.

Warto wtedy dać swojemu ciału czas i komfort, którego ono potrzebuje – więcej w tym czasie pić wody i odpoczywać, a także dobierać ćwiczenia wokalne i repertuar w taki sposób, żeby nie przeciążać głosu, tylko utrzymywać go w równowadze.

Żródło: Effect of sex hormones on human voice physiology: from childhood to senescence, V. Zamponi, R. Mazzilli, F. Mazzilli, M. Fantini

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *