Głos to ruch. Jak się go uczyć skutecznie? Rozmowa z dr. Sławomirem Chomiakiem | Podcast „Na głosy o głosie”

Głos to ruch. Na wielu poziomach: neurologicznym, fizjologicznym, akustycznym i emocjonalnym. I ma to ogromne praktyczne przełożenie na naukę operowania głosem. Czyli na przykład śpiewania 🩷🧡

🩷🧡 W czym uczenie się nowego ruchu jest podobne do uczenia się tekstu na pamięć?

🩷🧡 Dlaczego, ucząc się nowej rzeczy, trzeba się poturbować?

🩷🧡 Jak ma się do nauki śpiewu zasada periodyzacji treningu sportowego?

🩷🧡 Jak rozplanować proces nauki, żeby był najbardziej efektywny i jaki to ma związek z typem układu nerwowego?

🩷🧡 Czy jest sens chodzić na lekcje śpiewu, jeśli pomiędzy lekcjami nie masz czasu lub motywacji, żeby ćwiczyć?

🩷🧡 Co do tego wszystkiego mają cele?

🩷🧡 I dlaczego mamy nie prawo, a obowiązek popełniania błędów?

W rozmowie Patrycji Obary ze Sławomirem Chomiakiem usłyszysz odpowiedzi na te i wiele pytań dotyczących skutecznej nauki śpiewu – zarówno z perspektywy neuromotorycznej, jak i psychologicznej, a także spowijającego wszystko modelu biopsychospołecznego.

Zajrzyj na kanały społecznościowe Wrocławskiej Szkoły Śpiewu. Znajdziesz tam ćwiczenie video do tego odcinka.

Prowadząca:

Patrycja Obara – pedgagożka, coachka, artystka, podcasterka. Założyła Wrocławską Szkołę Śpiewu. Jest międzynarodowo certyfikowaną trenerką wokalną (Modern Vocal Training level 2) oraz specjalistka pierwszej pomocy wokalnej (Vocal Health First Aider). Ma ponad 20-letnie doświadczenie w pracy pedagogicznej i jest pasjonatką metodologii nauczania. Wygłosiła na ten temat dwa wystąpienia TEDx: “7 sekretów skutecznej nauki wszystkiego” i “Education – you’re doing it wrong”. W ramach stypendium MKiDN w 2020 roku wydała podręcznik pisania tekstów piosenek “Piosenkopisanie” od 1.09.2023 dostępny na stronie empik.com. Współprowadzi podcast Lekkomówni o wystąpieniach publicznych i podcast bliżej | rozmowy | muzyka towarzyszący piosenkom z jej najnowszej płyty.

Sławomir Chomiak – Doktor Nauk o Kulturze Fizycznej. Absolwent kierunku i Wydziału Fizjoterapii na wrocławskiej AWF. Fizjoterapeuta, praktyk, badacz i dydaktyk, założyciel marki Physioteam, członek Krajowej Rady Fizjoterapii w I kadencji. Na drodze rozwoju terapeutycznego, naukowego i dydaktycznego utwierdził się w przekonaniu, że jedną z najważniejszych zdolności ludzkiego organizmu jest adaptacja będąca podstawą rozwoju organizmów żywych, a jednocześnie fundamentem fizjoterapii jako profesji. Umiejętność wykorzystania tego fenomenu stała się siłą napędową jego działań oraz częścią codziennych doświadczeń terapeutycznych i dydaktycznych. Jako członek zespołu badawczego Zakładu Kinezjologii Wydziału Fizjoterapii Wrocławskiej AWF uczestniczył w kilku projektach naukowych badających neurofizjologiczne mechanizmy jako elementy złożonego fenomenu adaptacji. W zakresie szczególnych zainteresowań zawodowych terapeuty znajdują się między innymi praktyczne zastosowanie neurofizjologii ruchu w procesie fizjoterapii, współtworzenie procesu dydaktyki śpiewu, diagnostyka i terapia zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu i powiązanych z nim układów mających wpływ na umiejętności wokalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *