Ciekawostka wokalna #1

(Patrycja Obara)
Pierwsze skojarzenie z aparatem mowy to usta, krtań i struny głosowe. Czasem ktoś dołoży do zestawu płuca i oczywiście będzie miał rację. Mechanizm ten jest jednak znacznie bardziej rozległy. Obejmuje tak naprawdę całe Twoje ciało – od palców u stóp po czubek głowy. Poszczególne części ciała na różne sposoby uczestniczą w wydawaniu głosu i w najważniejszej składowej tego procesu, a mianowicie w oddychaniu. Jeśli na przykład ciało jest napięte z powodu stresu bądź nieprawidłowych nawyków, to te napięcia utrudniają mówienie i śpiewanie. Dlatego też ważne jest, żeby podczas pracy z głosem utrzymywać prawidłową postawę ciała, bo brak równowagi, zbędne napięcia, czy jakikolwiek inny rodzaj dyskomfortu może spowodować, że trudniej będzie efektywnie wydobywać głos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *