Śpiew to umiejętność – czynność wykonywana przez nasze ciała. A to oznacza, że można tę umiejętność doskonalić, że przy odpowiednio prowadzonym treningu każdy może śpiewać coraz lepiej. Kierując się tą ideą, Patrycja założyła i z pasją prowadzi Wrocławską Szkołę Śpiewu – szkołę śpiewu dla tych, którzy śpiewają, bo lubią.
Patrycja jest certyfikowaną trenerką wokalną Modern Vocal Training (Level 2). MVT to międzynarodowa organizacja zrzeszająca nauczycieli śpiewu z całego świata nastawionych na ciągły rozwój i pracę nad głosem zgodną z najnowszym stanem wiedzy. Specjalizuje się w pracy z zaawansowanymi wokalistami, których wspiera nie tylko w dalszym rozwoju wokalnym, ale i scenicznym oraz twórczym.
Jest pedagożką z ponad 20-letnim doświadczeniem. Nieustannie rozwija swój warsztat uczestnicząc w licznych polskich i międzynarodowych konferencjach, szkoleniach i warsztatach pedagogicznych i wokalnych między innymi:
- Modern Vocal Training level 1 & 2
- Vocal Health First Aid (pierwsza pomoc wokalna) – kurs organizowany przez organizację Vocal Health Education
- Power and Protection for the Singing Voice – specjalistyczne warsztaty z Hubertem Noe
- Biomechanika traktu głosowego dla pedagogów wokalnych (prowadząca: Barbara Sambor)
- Pedagogika wokalna XXI wieku (organizator: Stowarzyszenie Wokalistów MIX)
- Oddech SOS Sandry Osipiuk-Sienkiewicz
- Doctor Vox Therapy Technique: Pedagogical Vocology Introductory & Advanced Course, Pedagogical Vocology Advanced Rehabilitation Course, Pedagogical Vocology Masterclass (prowadzący: Ilter Denizoglu)
- Rehabilitacja głosu metodą Doctor Vox / Lax Vox Therapy (prowadząca: Sonia Lachowolska)
- Estill Voice Training level 1 & 2
- Studia podyplomowe: Coaching z elementami psychologii na Uniwersytecie SWPS
- World Voice Teachers Expo (organizator: Modern Vocal Training)
- Kurs: Technika Alexandra dla osób pracujących głosem (prowadząca: Magdalena Kędzior)
- „Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku (organizator: Studio Voice in Progress)
- Seminaria Głos-Ciało-Ekspresja (organizator: Stowarzyszenie Wokalistów MIX)
- Czysta praktyka wokalna z Markiem Baxterem
- Warsztaty wokalnych technik ekstremalnych (false cord screaming, distortion) z Adą Rusinkiewicz
- Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe w Puławach
Swoje umiejętności wokalne rozwijała między innymi pod okiem Matta Burdynowskiego (Pussy LeBouton) i Marzenny Wojak, Iana Davidsona i Monique B. Thomas.
We Wrocławskiej Szkole Śpiewu prowadzi zajęcia z emisji głosu (w śpiewie i w mowie), pisania piosenek oraz fonetyki angielskiej dla wokalistów. Prowadzi także zajęcia oddechowe, wspomagające rehabilitację głosu oraz wspiera głosy w procesie tranzycji (feminizacja, maskulinizacja, neutralizacja) i w okresie przemian związanych z menopauzą.
Patrycja to także songwriterka i producentka muzyczna, twórczyni interdyscyplinarnych projektów „Bliżej” (muzyka | video | podcast), „Syrena” (muzyka | teatr) i SHE-la (muzyka | literatura | sztuki wizualne). Współtworzyła teatr Cloud Theater i była autorką opowiadań w projekcie Cloud Writing.
Stworzyła wielomedialny spektakl „#postandersenizm”, spektakl „Syrena – monomusical”, stanowiący połączenie monodramu z musicalem oraz spektakl muzyczny „Syrena”. Za swoją działalność artystyczną została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2019.
Pisze i uczy pisania tekstów piosenek. W ramach programu stypendialnego MKiDN „Kultura w sieci” wydała podręcznik pisania tekstów piosenek „Piosenkopisanie” (dostępny tylko u nas – jeśli chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się ze Szkołą pod adresem wroclawskaszkolaspiewu@gmail.com).
Od 2007 roku Patrycja wykłada na wrocławskich uczelniach, a zdobyte w ten sposób doświadczenie i wiedzę (między innymi z zakresu językoznawstwa, fonetyki angielskiej, kultury języka czy wystąpień publicznych) wykorzystuje w pracy z wokalistami, do ich rozwoju podchodząc kompleksowo. Współprowadzi też podcast o przemawianiu Lekkomówni, który zdobył złoto i wyróżnienie w konkursie Power of Content Marketing Awards 2021 (dawniej Szpalty Roku).
O swoich pasjach – dydaktyce, muzyce i języku – opowiadała m. in. na konferencjach TEDxWroclaw, TEDxPolitechnikaWroclawska, Dream It Yourself, Creative Mornings, Fuckup Nights czy Kobieta z Wiggorem, a także w Sejmie RP podczas konferencji „Szkoła przyszłości – jak się skutecznie uczyć”, gdzie wystąpiła na zaproszenie Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej. Wśród tak znamienitych prelegentów, jak Radek Kotarski i Arlena Witt inspirowała odbiorców do sięgania po więcej – do sięgania po marzenia, do odwagi by spełniać siebie, do wiary, że choć będzie trudno, to będzie warto.
Prowadzi liczne warsztaty wokalne i piosenkopisarskie. Regularnie szkoli też młodych dziennikarzy Akademickiego Radia LUZ. Przygotowywała wokalnie studentów AST Wrocław do udziału w spektaklu dyplomowym „Udając ofiarę” (reż. Krzysztof Dracz, Teo Dumski).