Patrycja Obara

Na kanwie idei, że każdy może śpiewać, że muzykowanie to nasza naturalna potrzeba, a także w niezgodzie wobec dzielenia ludzi na tych, którzy mają talent i tych, którzy się nie nadają, Patrycja założyła i z pasją prowadzi Wrocławską Szkołę Śpiewu – szkołę śpiewu dla każdego. Śpiew to umiejętność – czynność wykonywana przez nasze ciała. A to oznacza, że można tę umiejętność doskonalić, że przy odpowiednio prowadzonym treningu każdy może śpiewać coraz lepiej. Bez wyjątku.

Patrycja jest certyfikowaną trenerką wokalną Modern Vocal Training. MVT to międzynarodowa organizacja zrzeszająca nauczycieli śpiewu z całego świata nastawionych na ciągły rozwój i pracę nad głosem zgodną z najnowszym stanem wiedzy.

Jest pedagożką z ponad 20-letnim doświadczeniem i nieustannie rozwija swój warsztat uczestnicząc w licznych polskich i międzynarodowych konferencjach, szkoleniach i warsztatach pedagogicznych i wokalnych między innymi: World Voice Teachers Expo (organizator: Modern Vocal Training), Pedagogika wokalna XXI wieku (organizator: Stowarzyszenie Wokalistów MIX), Doctor Vox Therapy Technique (organizator: Natural Voice Perfection – Stowarzyszenie Pedagogów Wokalnych), “Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku (organizator: Studio Voice in Progress), czy Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe w Puławach. Swoje umiejętności wokalne rozwijała między innymi pod okiem Macieja Burdynowskiego i Marzenny Wojak. Miała przyjemność uczyć się także u innych wspaniałych nauczycieli z Polski i ze świata: Monique Thomas-Ottaviani, Sonia Lachowolska, Francesco Mecorio, Teresa Nocita, Sibel Köse.

Patrycja jest twórczynią idei, autorką tekstów, kompozytorką i wokalistką w projekcie Syrena (płyta dostępna we wszystkich serwisach streamingowych) i w zespole SHE-la (również do posłuchania online). Współtworzy Cloud Theater i jest autorką opowiadań w projekcie Cloud Writing. W 2019 roku miał premierę jej autorski spektakl “Syrena – monomusical”, stanowiący połączenie monodramu z musicalem. Za swoją działalność artystyczną została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2019. W ramach programu stypendialnego MKiDN “Kultura w sieci” wydała podręcznik pisania tekstów piosenek “Piosenkopisanie” (więcej na stronie www.piosenkopisanie.pl).

Od 2007 roku Patrycja wykłada na wrocławskich uczelniach, a zdobyte w ten sposób doświadczenie i wiedzę (między innymi z zakresu językoznawstwa, fonetyki angielskiej, kultury języka czy wystąpień publicznych) wykorzystuje w pracy z wokalistami, do ich rozwoju podchodząc kompleksowo. Współprowadzi też podcast o przemawianiu Lekkomówni, który zdobył złoto i wyróżnienie w konkursie Power of Content Marketing Awards 2021 (dawniej Szpalty Roku).

O swoich pasjach – dydaktyce, muzyce i języku – opowiadała m. in. na konferencjach TEDxWroclaw, TEDxPolitechnikaWroclawska, Dream It Yourself, Creative Mornings, Fuckup Nights czy Kobieta z Wiggorem, a także w Sejmie RP podczas konferencji “Szkoła przyszłości – jak się skutecznie uczyć”, gdzie wystąpiła na zaproszenie Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej. Wśród tak znamienitych prelegentów, jak Radek Kotarski i Arlena Witt inspirowała odbiorców do sięgania po więcej – do sięgania po marzenia, do odwagi by spełniać siebie, do wiary, że choć będzie trudno, to będzie warto.

Prowadziła liczne warsztaty wokalne i piosenkopisarskie. Regularnie szkoli też młodych dziennikarzy Akademickiego Radia LUZ. Przygotowywała wokalnie studentów AST Wrocław do udziału w spektaklu dyplomowym “Udając ofiarę” (reż. Krzysztof Dracz, Teo Dumski).

We Wrocławskiej Szkole Śpiewu prowadzi zajęcia z emisji głosu (w śpiewie i w mowie), pisania piosenek oraz fonetyki angielskiej dla wokalistów.